Kitap

1- Mavi Düş – Doğan Kitap
Kitap Hakkında: Yakın tarihimizin en tartışmalı konularından “Mavi Akım Projesi”nin perde arkası…

Rusya doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye taşımayı amaçlayan
“Mavi Akım Projesi”, yakın tarihimizin en tartışmalı konularının başında gelir. Amerikalıların başından beri karşı çıktığı projeyi en iyi bilen uzmanlardan biri olan Aydın Sezer, tüm süreci, Türk-Rus ilişkilerinin tarihsel arka planına da yer vererek aktarıyor. Moskova’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde Ticaret Ataşesi olarak görev yapan yazar, “Mavi Akım”a karşı kimlerin neden kampanya başlattığını ve Türkiye’nin gerçek çıkarlarının nerede olduğunu, tarihsel-siyasal izler sürerek, ayrıntılı biçimde sergiliyor.

 

‘MAVİ DÜŞ’     

Aydın Sezer’in yeni kitabı “Mavi Düş”, Doğan Kitap’tan çıktı. Sezer, 1997 ile 2000 yılları arasında Rusya büyükelçiliğimizde Ticaret Müşaviri olarak Mavi Akım projesinde görev aldı. İşte şimdi “Mavi Düş” kitabı ile bize hem Mavi Akım’ı hem de Rus-Türk ilişkilerini anlatıyor. Mavi Akım, çok önemli bir proje. İlk dillendirildiği tarihlerde “Mavi Düş” demişlerdi imkansızlığına vurgu yapmak için. Ancak 1997’de başlayan çalışmalar 2005’te bitti. Hem bu süreci hem de Rus-Türk ilişkilerini anlamak için güzel bir çalışma olmuş.

Mehmet Ali Birand, Posta Gazetesi 19 Şubat 2011

Kitap talebi için :    aydin (@)aydinsezer.com

————————————————————————–

2 – Avrupa Birliği’ne Katılım Sürecinde Türkiye’nin Komşu ve Çevre Ülkeler Politikası: Stratejik Yaklaşımlar TUSİAD

Doç. Dr. S. Gülden Ayman ve Aydın Sezer tarafından hazırlanan bu raporda özetle şu unsurlara değinilmektedir: Ekonomik ve ticari alanda işlbirliğine gitmek veya var olan işbirliği alanlarını genişletmek, mekanizmalarını geliştirmek siyasi meselelerin ağırlığını koruduğu bir ortamda oldukça güçken siyasal sorunların ortadan kalkması otomatik olarak işbirliği dinamiklerini de beraberinde getirmeyebilmektedir. Siyasi sorunların çözümü aranırken ekonomik işbirliği ve ticaretin geliştirilmesi ile sivil toplumun katkıları da bu çözüm sürecinin içine eklemlenebilir. Böyle bir eklemlenebilmenin en başarılı olacağı örnekler zamanlamanın iyi ayarlandığı ve her adımın ince detaylarına kadar planlandığı durumlar olacaktır. Bu ince planlama ve ince ayar gereksinimi aslında Türkiye’nin birçok noktada komşularına yönelik toptancı yani hepsine aynı reçetelerle çözüm arayan bakış açısının değişimini de zorunlu kılmaktadır.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s