Aydın Sezer

1959 yılında Amasya’da doğdum.

1976 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Lisesinden, 1983 yılında ODTÜ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum.

Askerlik hizmetimi KKTC’de (Gemikonağı) Birleşmiş Milletler Barış Gücü (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) nezdinde Türk irtibat subayı, Piyade Asteğmen olarak tamamladım.

1983 – 2001 yılları arasında, Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın çeşitli birimlerinde çalıştım. Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Afrika Ülkeleri Dairesi Başkanlığı ve Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundum.

Kahire ve Moskova  Büyükelçiliklerimizde Ticaret Müşaviri olarak görev yaptım.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde (American University in Cairo) iş idaresi eğitimi aldım. 1992 yılında Cenevre’de GATT (bugünkü adıyla Dünya Ticaret Örgütü) dış ticaret eğitimi programını tamamlayarak ‘Dış Ticaret Diploması” aldım.

2001 yılında, kamu görevinden istifa ederek ayrılmak zorunda kaldım. O dönem, bir zamanlar saygı ve hayranlık duyduğum Mehmet Altan’ın belirttiği gibi, “Kendisini devlet sanan her zibidinin, başkalarından daha yurtsever sayıldığı ve bol salçalı hamaset edebiyatına lokmasını daha çok bandığı” bir dönemdi.

Moskova’da faaliyet gösteren bir müteahhitlik firmasında genel müdür yardımcısı olarak 2.5 yıl ve Bakü’de, bir Azerbaycan firmasında yatırımlardan sorumlu koordinatör olarak 2 yıl çalıştım.

Uzun bir süre, Kavrakoğlu Danışmanlık (Kavrakoğlu Management Institute) firmasının Ankara temsilciliği görevini yürüttüm. 2004’den itibaren, rahmetli Prof. Dr. İbrahim Kavrakoğlu’nun vizyonuyla oluşturulan “TheMbaClub” markasıyla, Türkiye’de uzaktan eğitim hizmetinin başlamasına öncülük eden firmalar arasında yer aldık. Sn. Kavrakoğlu’nun liderliğinde başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere, Savunma Sanayii Yeniden Yapılandırma Projesi(SSYP), MKE, KOSGEB, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türk Patent Enstitüsü gibi çok sayıda kurumunda uzaktan eğitim ve danışmanlık projelerinde görev yaptım.

Bir dönem (2 yıl)”Referans’ gazetesinde köşe yazarlığı deneyimim oldu.

2007 yılında TUSİAD tarafından yayımlanan, ‘Avrupa Birliğine Katılım Sürecinde Türkiye’nin Komşuluk Politikası’ isimli kitabı Doç. Dr. Gülten Ayman ile birlikte hazırladık. Kitap yazıldığı dönemde(2005-2007), Türkiye’de “Komşularla Sıfır Sorun” rüzgarı esmekteydi. Bu politikayı eleştirdiğim için, “Komşularla savaş mı istiyorsunuz?” şeklinde ifade edilen derin! cevaplarla karşılaştım. Buna rağmen savunduklarımdan geri adım atmadım. Konu, “Değerli Yalnızlık” safhasına gelince, bu politikanın savunucularını kendi kaderleriyle baş başa bıraktım.

2011 yılında Doğan Kitap’tan yayımlanan ve 2014 yılında 2. baskısı yapılan  Türk – Rus ilişkilerinin ele alındığı “Mavi Düş” isimli kitabı, bir vatandaşlık görevi anlayışıyla yazdım. 1999 yılından itibaren doğal gaz konusunda bilgisi olmadığı halde fikri olan sözde enerji uzmanlarına ve köşe yazarlarına Mavi Akım projesini anlatmaya çalıştım. Bu projenin Türkiye’nin gerçek çıkarlarıyla nasıl örtüştüğünü izah etmeye çalıştım. Ancak, başarılı olamadım. Sonunda, “Mavi Düş”ü yazdım. Mavi Akım tartışmaları hemen kesildi. Hatta, daha sonra bu projenin Türkiye açısından ne kadar yararlı bir proje olduğunu abartarak yazanlara cevaplar göndermek zorunda bile kaldım.

Uzun bir süre Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Türk Dış Ticaret Vakfı ve Orta Anadolu İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen “Dış Ticaret Eğitimi Sertifika Programlarında” eğitmen olarak görev alarak, kutsal bir anlam yükenen ihracatın aslında ne olmadığını anlatmaya çalıştım.

2002 – 2015 yılları arasında aktif siyasi yaşantım oldu. Anavatan Partisi Yenimahalle İlçe Teşkilatı ve Ankara İl Teşkilatı Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundum. 2007 başarısızlıkla sonuçlanan Doğru Yol Partisi – Anavatan Partisi birleştirilmesi sürecine yakından şahitlik ettim. Daha sonra Anavatan Partisi MKYK üyesi ve AR-GE başkan yardımcısı sıfatıyla 2009 yılında gerçekleştirilen Anavatan Partisi – Demokrat Parti birleşmesi sürecinde aktif olarak yer aldım. Demokrat Parti’de Genel İdare Kurulu üyeliklerinin yanında Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görevi yaptım.

Fırsat buldukça http://www.medyagunlugu.com ‘da yazıyor ve https://medyascope.tv/  ‘de enerji, dış politika ve Türkiye – Rusya ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunuyorum. Her hafta Pazertesi günü, https://www.gazeteduvar.com.tr/  GazeteDuvar’da Menekşe Tokyay ile haftanın gelişmelerini değerlendiriyoruz…

Advertisement

6 thoughts on “Aydın Sezer

 1. Sayın Sezer,

  Suriye diye bir devletin varlığı kalmamıştır. Rusya, bile bunu kabul etmiştir.

  Rusya, Menbiç’ten çıkarılmalıdır. Turkiye, Suriye’nin kuzeyini bütünüyle kontrol etmelidir.

  1. bu sizin görüşünüz. Suriye BM üyesi ve egemen bir devlettir. Türkiye de imza attığı tüm anlaşmalarda Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanımakta ve savunmaktadır.

 2. Merhaba
  Nasılsınız
  Odamız Enerji Komisyonu Ukrayna Rusya savaşı ile ilgili bir panel düzenlemektedir Panel ile ilgili görüşmek isteriz bize nasıl ulaşabiliriz

  TMMOB EMO
  İstanbul şube YK Başkanı
  Nur Güleç

 3. Hocam merhaba, Rusya ile ticaret yapan bir esnafım. Sana danışmak istediğim bir konu var. Acaba telefonda görüşme imkanımız olur mu?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s