Aydın Sezer

1959 yılında Amasya’da doğdum.

1976 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Lisesinden, 1983 yılında ODTÜ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum.

Askerlik hizmetimi KKTC’de Birleşmiş Milletler Barış Gücü nezdinde Türk irtibat subayı, Piyade Asteğmen olarak tamamladım.

1983 – 2001 yılları arasında, Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın çeşitli birimlerinde çalıştım. Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Afrika Ülkeleri Dairesi Başkanlığı ve Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundum.

Kahire ve Moskova  Büyükelçiliklerimizde Ticaret Müşaviri olarak görev yaptım.

1992 yılında Cenevre’de GATT (bugünkü adıyla Dünya Ticaret Örgütü) eğitim programını tamamlayarak ‘Dış Ticaret Diploması” aldım.

2001 yılında, kamu görevinden istifa ederek ayrılmak zorunda kaldım. O dönem, bir zamanlar saygı ve hayranlık duyduğum Mehmet Altan’ın belirttiği gibi, “Kendisini devlet sanan her zibidinin, başkalarından daha yurtsever sayıldığı ve bol salçalı hamaset edebiyatına lokmasını daha çok bandığı” bir dönemdi.

Moskova’da faaliyet gösteren bir müteahhitlik firmasında genel müdür yardımcısı olarak 2.5 yıl, Bakü’de, bir Azerbaycan firmasında yatırımlardan sorumlu koordinatör olarak 2 yıl çalıştım.

Bir dönem (2 yıl)”Referans’ gazetesinde köşe yazarlığı deneyimim oldu.

2007 yılında TUSİAD tarafından yayımlanan, ‘Avrupa Birliğine Katılım Sürecinde Türkiye’nin Komşuluk Politikası’ isimli kitabı Doç. Dr. Gülten Ayman ile birlikte hazırladık.

2011 yılında Doğan Kitap’tan yayımlanan ve 2014 yılında 2. baskısı yapılan  Türk – Rus ilişkilerinin ele alındığı “Mavi Düş” isimli kitabı, bir vatandaşlık görevi anlayışıyla yazdım.

Aktif iş hayatının yanında,  Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Türk Dış Ticaret Vakfı ve Orta Anadolu İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen “Dış Ticaret Eğitimi Sertifika Programlarında” eğitmen olarak görev alarak, kutsal bir anlam yükenen ihracatın aslında ne olmadığını anlatmaya çalıştım.

Fırsat buldukça http://www.medyagunlugu.com ‘da yazıyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s