Hayalî Biden-Erdoğan görüşmesi tutanağı

23 Nisan 2021 tarihli görüşmeye ilişkin hayali tutanak.

Biden: Sayın Başkan vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Hem kutsal Ramazan ayınızı hem de Egemenlik Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. 

Erdoğan: Teşekkürler sayın Başkan, ben de bir kez daha yeni görevinizi kutluyor, hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. 

Biden: Sayın Başkan, aramızda çözülemeyen bazı sorunlar var. Ne yazık ki bu sorunlarla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu sorunlu sahalar dışında ilişkilerimizi nasıl sürdürebiliriz, nasıl çalışabiliriz ona bakmamız lazım. Önümüze bakmamız lazım. 

Erdoğan: S-400 konusunda biz…. 

Biden: Sayın Başkan o konu bizim açımızdan kapanmış bir konudur. Biliyorsunuz biz egemen bir ülkeyiz, yasama ve yürütme organlarımız tam bir uyum içerisinde karar verdiler. Bu konudaki kararlılığımız devam edecek. Eğer yeni parti alımlarınız gündeme gelirse, hiç kuşkunuz olmasın yaptırımlar artarak devam edecek. Bu konu müzakereye açık bir konu değil. Bu konudaki net mesajlarımızı ilettik. Sizin pozisyonunuzu da biliyoruz. 

Erdoğan: Sayın Başkan, biz Suriye’de IŞİD’e karşı en büyük mücadeleyi verdik. Ancak ABD, teröristleri silahlandırdı ve bizim için büyük tehdit oluşturuyor. Siz PKK’nın terörist olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bize silahları toplayacağınıza dair sözler vermiştiniz. Bizzat sizin söylediğinizi de hatırlatırım. 

Biden: Sayın Başkan ben PKK’nın terörist olduğunu biliyorum. Ancak, Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelemizde Kürtler bizim yanımızdaydı. O nedenle silahlandırdık, size karşı değil. Bu konuda da anlaşmamız mümkün görülmüyor. Ben Jeffrey’den özel bir brifing aldım. Sizin acilen Kürtlerle barışmanız gerekiyor. Bunu düşünmez misiniz?  

Erdoğan: Bu konuyu ilk yüz yüze toplantımızda tekrar görüşelim. 

Biden: Sayın Başkan ayrıca, Ermeni soykırımı meselesi… 

Erdoğan: Sözde soykırım Sn. Başkan. 

Biden: Bu konuyu da tartışmamız dışında bırakalım. Başkan yardımcılığım boyunca bu konuda şahsen sergilediğim tavrı biliyorsunuz. Eminim DC’deki büyükelçileriniz size bildirmişlerdir. Sizin, ABD’ye yönelik yaklaşımınız ve bugünkü işbirliği seviyemiz maalesef bizim iç politikamızda da sonuçlar doğuruyor. Benim yardımcım bayan Harris bu konuda çok net bildirimlerde bulundu. Ben hâlâ konuşma metnim üzerinde çalışıyorum, bakalım ne yapabileceğiz. Şu an verilmiş bir kararım yok. Ancak, o kelimeyi kullanmayı düşündüğümü belirtmeliyim. Bu görüşmeden bir sürpriz çıkar ümidiyle özellikle bugün aradım. 

Erdoğan: Sayın Başkan Halkbank davası konusu da var. 

Biden: Sayın Başkan o konuda benim yapabileceğim bir şey yok. Bu konu yargıda biliyorsunuz ABD başkanı olarak yargıya müdahale yetkim yok. Ben asıl hâlâ bir sürpriz olasılığı üzerinde duruyorum. 

Erdoğan: Anlamadım, nasıl yani? 

Biden: Sayın Başkan sizden cesur bir adım bekliyorum. İlişkilerimizi eski seviyesine çıkartacak bir fırsat yaratmanızı bekliyorum. S-400 konusunda. 

Erdoğan: En kısa sürede yüz yüze görüşelim, sizi İstanbul’a davet ediyorum. 

Biden: Sizin atacağınız adım bu görüşmeyi mümkün kılabilir. 

Erdoğan: Benim açımdan siyasi açıdan çok zor bir karar bu. 

Biden: Sizi anlıyorum ancak başka bir çözüm gözükmüyor. Muhalefetle ortak karar alın.  

Erdoğan: Ermeni kararınız buna mı bağlı, açıkça bunu mu söylüyorsunuz? 

Biden: Hayır, hayır bu tehdit veya blöf değil. Sadece benim pozisyonumu güçlendirecek ve yeni bir Türkiye sayfası açmama olanak sağlayacak bir adım olacak bu. Bütün kredisi şahsınıza ait olacak. 

Erdoğan: Görüşelim. 

Biden: Yoğun bir ajandam var. Bakalım ne yapabiliriz? 

Erdoğan: Ben gelebilirim. 

Biden: Hayır, hayır. NATO toplantısı varmış Haziran’da Brüksel’de 

Erdoğan: Evet. Orada ikili görüşebiliriz mi diyorsunuz? 

Biden: Bu sizin atacağınız adımlara bağlı, bunu açıkça belirteyim. Ancak yine de bu olasılığı basın açıklamasına koyduracağım. 

Erdoğan: Teşekkürler Sayın Başkan. 

Biden: Ben teşekkür ederim. 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s