Ecevit’ten Baykal’a Siyasette Gülhane gerçeği…

 

Hatırlanacaktır, 16 Ekim 2017 tarihinde gece yarısı ateşi yükselen Deniz Baykal, İbn-i Sina Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güzel yaptığı açıklamada “Beyin damarlarından ana damarın tıkalı olduğu görüldü ve bu tıkanma nedeniyle kapalı olarak girişimsel işlem yapıldı. Bu tıkanmış olan beyin damarı açıldı. Bu açılan yere stent konuldu. Şu anda tedavisi yoğun bakımımızda devam ediyor. Sayın Baykal’ın bilinci açık. Beyin fonksiyonlarının hepsi yerinde, sadece sol kolunda ve bacağında hafif bir güçsüzlük var” demişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk andan itibaren Baykal’ın sağlık durumuyla yakından ilgilenmeye başlamış ve Baykal’ı, tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesinde ziyaret etmişti. Erdoğan, Baykal için özel uçakla İstanbul’dan konunun uzmanı doktorlar dahi getirtmişti.
Kısa süre zarfında Baykal’a yanlış tedavi uygulanmakta olduğuna dair bilgiler açık kaynaklarda yer almaya başladı. Hatta köşe yazarları da değerlendirme yaptılar. Sabah Gazetesindeki köşesinde Dilek Güngör Baykal’a uygulanan ilk tedavinin yanlış olduğu yönündeki kendisine ulaşan bilgilere yer vermişti. “Baykal’a eksik hatta yanlış tedavi uygulandığını söylüyorlar” diyen Dilek Güngör yazısını şu kelimelerle bitiriyordu: “İddiaları o ki, daha az kan sulandırıcıyla daha az risk alınırdı. Hatta şu anda Deniz Baykal yatağında yemek yiyor olabilirdi…” (1)
Habertürk yazarı Fatih Altaylı da aynı konuya değinerek, Baykal’a hatalı tedavi uygulanmış olabileceği iddiasını köşesine taşıdı.(2)
5 Aralık günü Deniz Baykal tedavi için Almanya’ya götürüldü. (3) Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbiş yaptığı açıklamada, “Baykal’ın tedavisi Almanya’da Münih yakınlarında Murnau isimli bir merkezde yapılacak. Gelişmiş bir merkez olduğunu biz de teyit ettik. Ailesi de onu tercih etti” ifadelerini kullandı. İbiş, devamla, “İnanıyorum ki Sn. Baykal yürüyerek yurda dönecek. Çünkü, bundan sonraki süreçte fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları çok çok önemli. Süreç içinde zayıflayan, kuvvet kaybı olan kaslarının çalışmasını sağlanacak” bilgisini de vermişti.
Medyada yer alan haberlere göre, Kemal Kılıçdaroğlu Almanya’da Baykal’ı ziyaret etmek istemiş ancak görüştürülmemişti. Bu haber veya dedikodu açık medyada yer almış olsa da üzerinde fazla durulmamıştı.
Baykal’ın Almanya’dan sağlıklı şekilde dönmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı’nın uçağıyla aniden ve sağlığı daha da kötüleşmiş olarak Türkiye’ye getirilmesi şaşkınlık yarattı. Baykal’ın sağlık durumuyla ilgili ilk açıklamayı oğlu Prof. Dr. Ataç Baykal yaptı. Ataç Baykal, “Almanya’da tedavi süreci son derece kötüydü. Almanya’dan bir enkaz getirdik ve burada toparlanıyor” diyecekti. (4)
Sözcü yazarı Saygı Öztürk, 10 Nisan 2018 tarihli köşesine “Deniz Baykal’dan haber var” başlığı atmış ve Baykal’ın sağlık durumuna ilişkine bilgiler vermişti. Öztürk, “Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da olduğu gibi Gülhane’de de Baykal ile görüştürülmediğini” belirtti. (5) Öztürk, daha önce üzerinde gerektiği kadar durulmayan ve detay olarak değerlendirilen bu konuyu tekrar gündeme taşıdı. Öztürk bir gün sonraki yazısında ise, bir grup eski CHP milletvekilinin Baykal’ı ziyaret ettiğini yazacaktı.
Enteresan olan gelişme ise şuydu: Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Nisan’da Baykal’ı hastanede ziyaret etmişti. Gece yapılan ziyarette, TBMM Başkanı İsmail Kahraman da hazır bulunmuştu.
Tesadüf, bu ziyaretten sadece bir hafta sonra Bahçeli erken seçim çağrısı yapılacaktı. Erdoğan da bir gün sonra seçim tarihini 24 Haziran olarak açıklayacaktı. Tarih tekerrür ediyor gibiydi, yıllar önce rahmetli Ecevit’in de uzun süren başarısız tedavi sürecinin sonunda Gülhane’de ayağa kaldırılmış olması ve Bahçeli’nin erken seçim çağrısı yapması bana “biz bu filmi sanki daha önce görmüştük” dedirtti.
(Devam edecek)
1- https://www.sabah.com.tr/gundem/2017/10/20/baykala-yanlis-tedavi-mi-uygulandi-1508493538
2- https://www.haberler.com/baykal-icin-gundemi-sarsacak-iddia-yanlis-tedavi-10152044-haberi/
3- https://www.ntv.com.tr/turkiye/deniz-baykal-tedavi-icin-almanyaya-goturuldu,oCZ7xU9nwUGOq8IQg8UZXA
4- https://tr.sputniknews.com/turkiye/201804111032981862-deniz-baykal-atac-baykal-almanya-tedavi/
5- http://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/saygi-ozturk/deniz-baykaldan-haber-var-2340699/

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s