SPK da Diğer Kamu Kurumları da Toplumsal Olayları Anlamıyor – 27 Haziran 2013

(DP Basın Merkezi- 27 Haziran 2013)- Ekonomik İşler Başkanı Aydın Sezer, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Taksim Gezi Parkı olaylarının yaşandığı günlerdeki, hesap hareketlerini incelemesini eleştirdi ve “Son dönemde, kamu kurumlarının toplumsal olayları anlamaktan uzak, uzlaşmaz, dayatmacı ve yandaş tavırları ekonomik ve siyasi istikrara zarar vermektedir “ şeklinde konuştu..

Genel Başkan Yardımcısı Aydın Sezer yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Basın organlarında yer alan haberlerden anlaşıldığı üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun(SPK), bazı aracı kurumlardan 20 Mayıs-19 Haziran tarihleri arasındaki işlemlerin ve müşterilerin detaylı bilgileri ile çalışanlarının kimlik ve banka hesap bilgilerini talep ettiği anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, SPK mevzuatına göre olağanüstü hisse ve hesap hareketleri, olağan inceleme ve soruşturma konusu olabilmektedir. Ancak, kamuoyuna yansıdığı şekliyle, SPK’nın hesap hareketlilikleri ile toplumsal olaylar arasında bağlantı kuracak şekilde bir soruşturma yürütmesi maksatlı ve sorunlu bir girişimdir.

Çünkü, toplumsal olayların yaşandığı bir ülkede yatırımcıların “nakde” dönmesi kadar doğal bir eylem olamaz. Eğer bir manüpilasyon işlemi araştırılacaksa ve SPK bu soruşturmada samimiyse, olaylar başlamadan önceki hisse hareketlerinin incelenmesi gerekir. Bu itibarla, SPK’nın eyleminin samimiyetsiz, mesnetsiz ve şova dönük bir şarlatanlıktan ibaret olduğu düşünülmektedir.

Hatırlanacağı üzere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel bankaları hedef gösterip halka, ‘kamu bankaları daha güvenlidir’ çağrısı yaparken, Bankalar Kanunu’nun “İtibarın Korunması” ile ilgili 74. maddesine göre ağır suç işlemiştir. Bu ifade aleni olarak yapılmış bir manipulasyon değil midir? O halde soruyoruz.. Bağımsız bir kurul olan SPK, Başbakan’ın sözleri ile ilgili herhangi bir inceleme başlatmış mıdır, başlatacak mıdır?

SPK, bugüne kadar ortaya koyduğu eylemlerle bağımsız kurul olmadığını tüm dünyaya ilan etmistir. Son dönemde, kamu kurumlarının toplumsal olayları anlamaktan uzak uzlaşmaz, dayatmacı ve yandaş tavırları ekonomik ve siyasi istikrara zarar vermektedir.

Unutulmamalıdır ki, şeffaf ve adil olmayan hukuk sistemi ve istikrarsızlık ortamı hem yerli hem de yabancı yatırımcı için caydırıcıdır ve ekonomik gelişmenin önündeki en büyük engeldir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s