Başbakan ve Gerilim Politikası – 13 Haziran 2013

(DP Basın Merkezi- 13 Haziran 2013) –Ekonomik İşler Başkanı Aydın Sezer, Taksim Gezi Parkı Olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Başbakan, gerilim politikası izlemeye mecbuuur!” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın kendi yarattığı faiz lobisine karşı savaşı, gölgesiyle kavga eden adam görüntüsü verdiğini vurgulayan Aydın Sezer, “Cin şişeden çıkmıştır. Bugün Türkiye’de yeni bir siyaset zemini vardır.” dedi.

Ekonomik İşler Başkanı Aydın Sezer açıklamasında şunları kaydetti:

“AKP Hükümetinin 10 yıl boyunca finansal kapitalizmin tüm araçlarını kullanarak sıcak para cenneti haline getirdiği ülkemiz ekonomisinin kırılganlığı ortadayken, Başbakan’ın uyguladığı gerilim siyasetinin ne kendisine ne de ülkemize bir faydası olmayacaktır.

Türkiye’nin dış politikadaki çıkmazı, demokrasi ve barış süreci ile ilgili beklentilerin en üst safhada oluşu ve istihdam yaratmayan ekonominin mevcut durumu, Başbakan’ı kriz ve gerilim politikası izlemeye mecbur etmektedir.

Başbakan bu durumu fırsat bilip, sorunları ötelerken kendisine de yeni bir millet yaratma gayretindedir. Bu, halkın iradesine konulan bir ipotektir. Unutulmaması gereken temel nokta, Başbakan’ın dayandığını iddia ettiği taban, Merkez Sağ tabandır.

“Cin, şişeden çıkmıştır..”

Öte yandan, Başbakan’ın kendisine ‘geçmiş’ yaratma ve ‘kimlik aramak’ amacıyla merhum Menderes’i ve Özal’ı kullanıyor olması ilk önce, Türkiye’nin 2002 yılında kurulduğunu zannettiği anlayışıya ters düşmektedir.

Bugüne kadar medya üzerinde uygulanan baskılarla, gerçeklerin kamuoyundan gizlenmesi bir şekilde başarılmış olsa da, bugün artık cin şişeden çıkmıştır. Bugün Türkiye’de yeni bir siyaset zemini vardır. Başbakan’ın kibiri ve gururu Türkiye’nin geleceğinden daha önemli değildir.

Başbakan’ın kendi yarattığı krize ‘sanal düşman’ arayışı çabası, sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformda da Türkiye’nin imajına ciddi olarak zarar vermektedir. AKP döneminde artan kamu ve özel sektör borçları ortadayken, IMF borçlarının kapatılmasıyla ilgili olarak yapılan demagojiye Başbakan’ın bizzat inanıyor olması, vahim bir gelişmedir.

“Başbakan, gölgesiyle kavga eden adam görüntüsü veriyor”

Başbakan ‘faiz lobisi’ olarak literatüre kazandırdığı lobi, yıllarca uzun vadeli ve faizi düşük kamu borçlanması yerine, devletin yüksek faizli iç borçlanmaya yönelmesini sağlayan kendi çevresindeki lobidir. Başbakan’ın kendi yarattığı faiz lobisine karşı savaşı, gölgesiyle kavga eden adam görüntüsü vermektedir. Arka planında dini motiflere referans vererek ‘faiz’ kelimesine karşı yarattığı algı, ne Başbakan’ı ne de Türkiye’yi içerisinde bulunduğu açmazdan çıkartacaktır.

“Gençler, Türkiye’nin sizin zekanıza ve gücünüze ihtiyacı var.”

Atatürk’ün, Cumhuriyeti korumakla görevlendirdiği gençleri şimdi yeni bir görev daha bekliyor. Milli menfaatlerimiz ve kendi yarınlarınız adına sizi sağduyuya davet ediyoruz. Sizin yaşça küçük olmanız, demokrasi anlayışınız açısından Başbakan’dan daha olgun olmanızı gölgelemiyor. Zaten bunu da tüm dünyaya gösterdiniz.

Türkiye’yi, Başbakan’ın düşürdüğü bu çıkmazdan kurtarın ve daha olgun davranın. Parti programında; hukuka, adalete ve insan haklarına saygılı, çevreye duyarlı, demokrat ve iktidara geldiğinde Topçu Kışlasını yıkma sözü veren siyasi partilerde politika yapmaya başlayın. Türkiye’nin sizin zekanıza ve gücünüze ihtiyacı var.”

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s