Maraton Kaldırılıyormuş, Haber3, Ocak 2010

Maraton Kaldırılıyormuş

Son ihale ile futbol endüstrisinin piyasa değeri arrtı.

Bu artış suni bir artış mıdır, yoksa futbolun gerçek değeri midir, bilinmez ancak, bir gerçek var ki; Maraton programı bu değer artışında çok ciddi bir paya sahiptir.

Bir Erman Toroğlu düşünün… Beyni ile dili arasında bir bağlantı kayışı olmadığı için, aklına ne gelirse söylüyor. Bazen bir TV programında olduğunu, halka hitap ettiğini unutup, ağzına ne gelirse söylüyor.

Biz, bu tür insanlara halk arasında ‘dobra’ adam diyoruz. Hatta, delikanlı diyoruz. Zaten, Türk halkının beğendiği politikacı tipi de böyle olduğu için halk sürekli onlara oy veriyor. Toroğlu tarzı, halk tarzıdır.

Erman Toroğlu ile kişisel bir tanışıklığım yok. Yaptığı bazı yorumlar beni hep sinirlendirmiştir. Ama, Toroğlu’nun varlığı benim Maraton müptelası olmamı engelleyememiştir. O programı her zaman severek izledim.

Toroğlu, futbolu mutfağa sokan adamdır. Top, marul, limon, kabzımal, hakem, salatalık-hıyar, filanca başkan, falanca oyuncu gibi kelimeleri tek cümlede kurabilen bu zeka yüzünden mutfaktaki kadın bile, çoğu kez Toroğlu’nun yaptığı kinayeli benzetmeler nedeniyle, kendisini Maraton izler bulmuştur. Maratonun formatı, bol reytingli bir stand-up programından hem daha gerçekcidir, hem de daha öğreticidir. Küfür ve argoyu günlük hayatımızdan çıkartmak bize ‘değer’ kazandıracaksa eğer, Maraton’a kadar neler var neler…

Maraton programı futbolun bir ‘referans’ programı olmuştur. Tıpkı, NTV’deki yüzde yüz futbol programı gibi. Digitürk ile NTV’yi ayıran temel özellik, Digitürk’ün paralı bir kanal olmasıdır. İnsanlar para ödeyerek Maraton seyretmektedir. Bu program açık bir kanalda yayımlansa kimbilir reyting oranı ne olur?

Erman Toroğlu’nun futbol bilgisini tartışmak gereksizdir. O, futbol dünyasının aykırı çocuğudur. Başka bir ülkede olsa, adama zarar gelmesin diye el üstünde tutarlar.

Eğer bu program kaldırılsa, taahhüt süremin sonunda lig TV aboneliğimi iptal edeceğim.

Digitürk’e önerim, bu programın açık kanalda yayımlanması.. Böylece, siz daha rahat bir şekilde futbolunuzun değerini nasıl yükselteceğinizi gösterirsiniz. Ayrıca, açık kanala da yüksek reklam geliri sağlarsınız…

Şansal Bey’e de bir cümle yazamadan yazıyı bitirmek istemiyorum. Kanalınıza el konulduğu dönemde, korsan Maraton yayını yapmıştınız. O zaman ki ortağınız Toroğlu giderse, size de bu işi bırakmak düşer. Neden mi ? Bu sorunun yanıtını benden istemeyecek kadar rafine bir insansınız da ondan.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s