Avcı Neden Av Oldu? Haber3, Ekim 2010

Avcı Tarafını Seçti, Şimdi Sıra Sizde… Avcı Neden Av Oldu?

Hanefi Avcı ilginç bir kişilik. Cemaatin faaliyetlerini ikiye ayırarak analiz yapıyor. Cemaat okulları ve diğer sosyal dayanışma faaliyetlerine sempati ile baktığını açıkça ifade ediyor. Hatta, çocuklarının Cemaat okullarında okumuş olmasını bir kazanç olarak değerlendiriyor. Avcı, Cemaatin devlet içerisindeki örgütlenmesine ve uyguladığı yöntemlerin hukuk dışı olmasına şiddetle karşı olduğunu belirterek, kitap yazıyor. Demek ki, Avcı’ya göre, Cemaat devlet işlerine bulaşmamış olsa, aslında sempati ile izlenmesi ve hatta desteklenmesi gereken bir oluşum. Bu noktada Avcı’nın kafasının karışık olduğu anlaşılıyor. Kitabında da tasnif ettiği bu iki faaliyet alanının hangisinin Cemaatin asıl oluşum nedeni olduğuna dair bir ipucu yok. Hangi faaliyet diğerini maskelemek açısından başarıyla yürütüldü, bu açık değil. Cemaatin önceliğini Avcı gibi deneyimli bir istihbaratçının fark edemeden 2010 yılına kadar gelmiş olması düşünülemez. Avcı zeki bir insan. Gerçekten samimi olsaydı, 2010 yılına kadar beklemezdi.

O halde Avcı neden köprüleri attı? Neden Av olmayı ‘özellikle’ istedi? Ben şahsen Avcı’nın tutuklanmasına kadar giden sürecin bilinçli bir tercih olduğunu düşnüyorum. Avcı’nın ifade ettiği gibi, Cemaat’in kendisine yönelik bir operasyon hazırlığında olmasına ve bu nedenle elini çabuk tutarak kitap yazdığına inanmak istesem de inanamıyorum. Şimdi geniş halk kitleleri, kimi köşe yazarları ve hatta CHP, Avcı’nın bu kitabı yazdığı için tutuklandığına inanıyorlar. Planın tuttuğunu söyleyebiliriz.

Gerçek bu kadar basit mi?

Dediğim gibi, ben şahsen gelişmelerin bu yönde olduğuna inanmıyorum. Şeytanın avukatlığını yaparak, bir komplo teorisine imza atmak istiyorum. Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AKP ile Cemaat arasındaki güç ve hakimiyet düellosu, Türkiye’yi bir başka kamplaşmaya götürüyor. Aslında, Saadet Partisi’nde olanlar da bu sürecin içerisinde. Bir tarafta ABD ve İsrail destekli Cemaat, diğer tarafta Milli Görüş geleneğinden gelen AKP ve onun ümmetçi kadroları…

Türkiye’nin yönetiminde hangi taraf daha etkin olacak? Bugüne kadar Cemaat – AKP koalisyonu ile başarıyla! yönetilen Türkiye artık yol ayrımına geliyor. Bugüne kadar ortak projelere başarı ile imza atmış ve devlet içerisinde etkin görevlerde bulunan kadrolar artık saflarını belirliyorlar. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’in ya da moda tabiriyle, 2. Cumhuriyetin şekillendirilmesi sürecinde Cemaat ile AKP arasında ortaya çıkan soğuk savaş yavaş yavaş sıcak çatışmaya dönüşüyor.

Peki, bu süreçte Hanevi Avcı ne yapmaya çalıştı? Bence, kendisi veya ülkesi adına birşey yapmaya çalışmadı. Uzun yıllar birlikte çalıştığı takım arkadaşlarının arşivinde, çok önemli bir siyasi şahsiyete ait bazı detaylara ulaştı. Bu siyasi şahsiyet o kadar önemli birisi ki, adı Cumhurbaşkanlığı için geçiyor.

Yakın bir gelecekte Türk toplumun karşısına çıkartılacak ikilemi Avcı yaşadı ve tercihini yaptı ? Sıra size geliyor. Cemaat mi, AKP mi? Gerisi boş.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s